Już w przyszłym roku Fiat wprowadził na roku Fiat wprowadził na rynek silnik dieslowski z układem Common Rail kolejnej generacji. Jednostka 1.3 JTD 16v będzie miała niewielkie wymiary pozwalające na montaż w małych samochodach.
Nowe silniki charakteryzują się zwartą budową (długość 450 mm, szerokość 500 i wysokość 650 mm), o 4 cylindrach w rzędzie i pojemności skokowej wynoszącej 1.251 cm ? Nowa technologia ma zapewnić 10 % mniejsze zużycie paliwa, o około10 % lepsze wyciszenie i redukuję emisji zanieczyszczeń, ocenianych pomiędzy 30 a 40%, co umożliwia osiągnięcie limitu normy EURO IV. Nowy silnik otrzymał zaawansowaną centralkę elektroniczną, która steruje wtryskiwaczami tak, aby zredukować podczas każdego cyklu silnika większą ilość wtrysków paliwa wobec dwóch wtrysków występujących do tej pory. W takim przypadku ilość spalanego oleju napędowego w cylindrze pozostaje taka sama, ale podzielona jest na kilka części, przez co uzyskuje się bardziej stopniowe spalenie. Silnik1.3 JTD 16v produkowany będzie przez FIAT-GM Power-traid Polska w Bielsku – Białej. 1.3 JTD 16v Multijet to zespół napędowy o 4 cylindrach ułożonych rzędowo, o pojemności skokowej 1.251 cm ?, średnicy cylindrów 69.6 mm i skokiem tłoków 82 mm. Na każdy cylinder przypadają cztery zawory, które sterowane są bezpośrednio podwójnym wałkiem rozrządu znajdującym się w głowicy cylindrów. Moc maksymalna wynosi 70 KM, a moment obrotowy 170 Nm. W silniku 1.3 JTD drugiej generacji zastosowano system Multijet, który przeszedł ewolucję w stosunku do początkowego „ Common Rail”. Steruje on elektronicznie wtryskiwaczami tak, aby podczas każdego cyklu silnika- zredukować dodatkową ilość wtrysków w stosunku do dwóch wtrysków występujących do tej pory. W ten sposób, ilość spalonego oleju napędowego wewnątrz cylindrów pozostaje taka sama, ale jest podzielona na kilka części przez co uzyskuje się bardziej stopniowe spalanie. Sekret systemu Multijet tkwi w budowie centralki i wtryskiwaczy, które umożliwiają wykonanie szeregu wtrysków paliwa w niewielkich odstępach czasu. Taki proces wtrysku, opracowany przez naukowców z Centrum Badawczego Fiat Auto, pozwala na dokładniejszą kontrolę ciśnienia i temperatury w komorze spalania i na jak najlepsze wykorzystanie powietrza znajdującego się w cylindrach
Ford Focus był najchętniej kupowanym samochodem kompaktowym w Polsce, w 2002 roku, wynika z raportu SAMAR, firmy monitującej rynek sprzedaży samochodów w Polsce. W ubiegłym roku do klientów trafiło 10 180 szt. tego modelu, a udział w rynku wyniósł 3,3 %. Na drugim miejscu znalazła się Toyota Carolla z liczbą 10 004 sprzedanych nowych pojazdów i udziałem 3.25%. Na trzecim miejscu uplasował się Opel Astra, którego sprzedaż osiągnęła poziom 8 887 sztuk, a udział w rynku 2,88%.
czytaj więcejSprzedaż nowych samochodów spadła w zachodniej Europie w listopadzie o 6,2%. Według przedstawicieli Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Aut klienci zmniejszają swoje zakupy w sytuacji gospodarczej i zagrożenia bezrobociem.
czytaj więcejPodczas salonu samochodowego w Detroit koncern DaimlerChrysler zaprezentował po raz pierwszy na świecie motocykl o nazwie Dodge Tomahawk. Ten nietypowy pojazd wyposażony został w 500- konny silnik Dodge'a Vipera V-10 o pojemności 8277 ccm. Projekt tego wehikułu powstał w wyniku prac projektów z Grupy Chryslera, a co ciekawe za bazę ich pomysłów posłużył samochód Viper.
czytaj więcejMika Hakkinen wystartuje Mitsubishi Lancerem Evolution WRC2 w Rajdzie Arktycznym Laponii. Impreza odbędzie się w dniach 24-25 stycznia 2003 roku.
czytaj więcejWraz z nadejście m zimy Toyota postanowiła sprostać wyzwaniu klientów, którzy uwielbiają trudne warunki na drodze. To właśnie dla nich pojawia się w sprzedaży nowa wersja Land Cruisera.
czytaj więcej